Logo
Blog
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
26.06.2020
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
Někdy se stane, že dlužíme zdravotní pojišťovně pár stokorun a dluh později přeroste ve vyšší částku. Pokud je nedoplatek opravdu vysoký, nedá se počí... číst celé
Služba Bitstock
19.05.2020
Služba Bitstock
Služba BitStock je osvědčená internetová platforma, kterou najdete na webových stránkách www.BitStock.com, je to mezinárodní bitcoinová burza, která s... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Informace
  3. Bezpečné půjčování
Doporučené zásady bezpečného půjčování

Bezpečná půjčka má svá pravidla aneb kde o ni požádat?

Důvody mohou být velmi různorodé, někdo potřebuje koupit nový spotřebič do domácnosti, jiný zase opravuje koupelnu, půjčuje si na byt nebo dovolenou, mobilní paušál nebo nějaké nečekané výdaje, které přicházejí zrovna v ten nejméně vhodný čas. Půjčky mají svá pevná pravidla, mohou je poskytovat jak banky, tak i nebankovní společnosti s příslušnou licencí od ČNB. Jak si půjčovat, tak, abychom nic nezanedbali, vše v pořádku vrátili a měli jasno, že jednáme správně?

Jednoduchý proces, ale o to víc byste nad ním měli uvažovat

Dnešní půjčky jsou snadné, běžně se vyřídí za pár minut, a to i kdyby šlo o nějaký větší obnos, než je jen pár tisíc korun. Mějte ale především na paměti, že půjčka je závazkem, ať už je sjednaná lhůta splatnosti dva týdny nebo dva roky. Položte si proto otázku – nenaruší zbytečně rodinný rozpočet? Jste schopni vše splácet bez problémů, tak, aby vám zbylo na běžné výdaje v domácnosti?

Pokud si odpovíte NE nebo dlouho váháte, určitě byste si měli půjčku ještě dobře rozmyslet. Jakákoliv prodleva ve splátkovém kalendáři totiž znamená sankce a dluhová past nebo návštěva exekutora nejsou žádným příběhem z televizních seriálů, nýbrž zcela běžnou realitou pro desetitisíce lidí. Není přeci nejmenší důvod se k nim dobrovolně zařadit…

Porovnejte si nabídky a teprve pak jděte do jednání

Možná jste pěknou řádku let u jedné banky, třeba jste si už dřív půjčili u nějakého nebankovního poskytovatele a vše bylo zcela bez problémů. Ovšem pozor, trh je stále pestřejší a třeba právě nebankovní trh čítá desítky různých subjektů. Pak je nasnadě, že některá nabídka bude výhodnější, jiná zase vezme z vaší peněženky zbytečně velkou sumu peněz na úrocích. Vše si proto pečlivě propočítejte, možná budou podmínky někde jinde o poznání zajímavější, stačí jen věnovat hledání trochu času a trpělivosti. Čím víc budete poznávat úvěrový trh, tím spíše vám bude připadat, že ho znáte vlastně jen okrajově.

Pohlídejte si splátkový kalendář a poskytovatele si dobře předem prověřte. Měli byste věnovat pozornost každému číslu, které se u nabídky objeví. Která jsou ta opravdu zásadní a neobejdete se bez nich?

  • RPSN. Roční procentní sazba nákladů. Uvádí se povinně už několik let u každé nabídky a může opravdu hodně napovědět. U krátkodobých půjček je až astronomicky vysoko, ale u klasické spotřebitelské půjčky s víceletou splatností ukáže třeba i na nějaké umně skryté poplatky.
  • Lhůta splatnosti. Měli byste ji dodržet a nepočítat s benevolencí poskytovatele. Běžně se sice nabízí odklad splátek, je možné vyjednávat, nebudete mít hned telefon od exekutora. Ale pozor, nic není zadarmo! A jistinu půjčky tak kromě původních úroků přeplatíte ještě o to víc!
  • Doplňkové služby. Jsou v nabídce? Jde například o odklad splátek, ale někdy také pojištění schopnosti splácet, které kryje případy nemoci, ztráty zaměstnání a obecně vzato jakýkoliv výpadek příjmů. Pojišťovna pak převezme na nějaký čas splátky, dokud si nenajdete práci.

Nejednejte pod tlakem, nevyplácí se to!

Vše si musíte rozmyslet, a pokud na vás někdo tlačí, zřejmě potom nebude mít právě férové úmysly. Smlouvu si musíte pečlivě pročíst, klidně i několikrát. Čísla si přepočítat. Nebrat první nabídku, co se vám naskytne a mít vždy po ruce kalkulačku (třeba i tu v mobilu, splní svůj účel stejně tak dobře). Právě poskytovatele byste měli zvažovat velmi opatrně. V případě, že půjde o banku s dobrou pověstí nebo nebankovní společnost, co už je na trhu pěkných pár let a má pozitivní reference, není proč váhat. Kdyby ale šlo o nováčka na trhu, nebude to přeci jen trochu podezřelá transakce? Je firma v ČR už dost dlouho na to, aby vás přesvědčila?

Otázky – tolik, kolik chcete. Na všechny vám musí být odpovězeno, ideálně pak co nejvíce vyčerpávajícím způsobem. Pokud někde dostanete zavádějící nebo kusé odpovědi, je načase se porozhlédnout raději někde jinde. Nechcete přeci jednat s někým, kdo se nevyznačuje zrovna příjemným jednáním budícím dojem férového poskytovatele, že?

Krátká smlouva vyhrává, nikdo nechce slohové cvičení

Čím kratší budou smluvní podmínky, tím také obecně lépe. Není důvod, abyste podepisovali kontrakt, kterému nevěříte nebo u nějž nechápete vybrané pasáže ani po druhém přečtení. Nechte si vše pečlivě a dopodrobna vysvětlit nebo se ještě poraďte s rodinou nebo odborníkem. Když na vás bude poskytovatel tlačit, že nabídka je platná jenom teď a tady, určitě se nedejte – a odkráčejte se vztyčenou hlavou…

Pokud pak přesto nastanou problémy, měli byste je řešit neprodleně. Čím dříve totiž s celou akcí začnete, tím spíše se pak nebudou potíže kupit přímo geometrickou řadou. A tím dříve také budete s celou nepříjemností hotovi! Poskytovatel jistě nebude proti úpravě splátkového kalendáře, která vám poskytne trochu víc finanční volnosti – samozřejmě to nebude nic, co by bylo zdarma nebo jen za úsměv, přesto je však podobné řešení lepší než riskovat návštěvu exekutora přímo u vás doma.

Zde je namístě předeslat, že jakékoliv dodatky ve smlouvě, které jsou psané drobnými písmeny, mohou být potenciálně hodně nebezpečné. Dokument, co je koncipován na jediném papíru formátu A4 a kde jsou krátké formulace, budí rozhodně víc důvěry, že? Platit zbytečně vysoké sankce jen za to, že jste podepsali něco, čemu úplně nerozumíte, nemá přeci smysl.

 

 

Upozornění:

Výše uvedené sdělení neznamená uzavření smlouvy o půjčce, ale jde pouze o návrh na uzavření této smlouvy.

Copyright © 2020 ChciPůjčku.cz