Logo
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
26.06.2020
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
Někdy se stane, že dlužíme zdravotní pojišťovně pár stokorun a dluh později přeroste ve vyšší částku. Pokud je nedoplatek opravdu vysoký, nedá se počí... číst celé
Služba Bitstock
19.05.2020
Služba Bitstock
Služba BitStock je osvědčená internetová platforma, kterou najdete na webových stránkách www.BitStock.com, je to mezinárodní bitcoinová burza, která s... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Den daňové svobody 2019 – kdy se přestane dělat na stát?

Den daňové svobody 2019 – kdy se přestane dělat na stát?


Čtyři roční období jsou už klasika, ale každý rok se dělí pro daňové poplatníky na dvě úplně jiná pásma. Jedno, ve kterém se odvádí daně a poplatky a druhé, ve kterém už zaměstnanci vydělávají jen na sebe – a do své kapsy. V Evropě jsou karty jasně rozdány, Francouzi dělají na stát nejdelší dobu, na druhém konci pelotonu jsou třeba Bulhaři a Rumuni, ale také Irové, kteří slaví už začátkem dubna. Čeští občané jsou někde uprostřed, společně s Německem nebo Slovinskem.

Hned 174 dnů během letošního roku…

Letos bude pomyslným Dnem daňové svobody 28. květen, tedy jinak řečeno, takřka polovinu roku Češi pracují na stát a jeho výdaje – ať už jde o sociální dávky nebo výplatu penzí, platy státních zaměstnanců od učitele po hasiče a policistu, obranu země a další položky. Zatímco Francouzi slaví tento den až na konci července a podobně je to třeba v Belgii, Litevci a Bulhaři se dočkají už začátkem května.

Daňová zátěž bude za letošní rok oproti minulému mírně nižší, může za to například snížení DPH u vybraných položek, jako je třeba kadeřnictví nebo vodné a stočné. V dlouhodobém horizontu však jde tuzemské zdanění práce prudce nahoru a v rámci EU je Česká republika v horní polovině pomyslného žebříčku. A jak se vlastně Den daňové svobody vypočítává? Metoda poměřuje dvě veličiny – čistý národní důchod a daňový příjem státu, respektive vlády.

Letos jsme na stát pracovali 148 dní a je pravdou, že toto skóre je třetí nejlepší od roku 2000. Třeba v roce 2010 byl Dnem daňové svobody vyhlášen 18. červen, poslední tři roky se naopak držíme v květnu. Výhled do budoucnosti je pak samozřejmě otázkou, ale je pravda, že po dlouhé éře růstu následují recese, které se jistě nevyhne do nějaké míry ani naše ekonomika.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Upozornění:

Výše uvedené sdělení neznamená uzavření smlouvy o půjčce, ale jde pouze o návrh na uzavření této smlouvy.

Copyright © 2020 ChciPůjčku.cz