Logo
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
26.06.2020
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
Někdy se stane, že dlužíme zdravotní pojišťovně pár stokorun a dluh později přeroste ve vyšší částku. Pokud je nedoplatek opravdu vysoký, nedá se počí... číst celé
Služba Bitstock
19.05.2020
Služba Bitstock
Služba BitStock je osvědčená internetová platforma, kterou najdete na webových stránkách www.BitStock.com, je to mezinárodní bitcoinová burza, která s... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Minimální mzda 2020

Minimální mzda 2020

Pro některé je zbytečná, jiní ji zase považují za životně důležitou. V každém případě platí, že drtivá většina zemí Evropy s minimální mzdou opravdu počítá a pravidelně ji také valorizuje. O kolik se zvýší nejnižší možné ohodnocení práce pro příští rok? A jak se navyšovalo v minulých letech? Platí, že v době hospodářského růstu, který je stále celkem stabilní, má minimální mzda dobrý manévrovací prostor. Během krize se ale může nahlas mluvit i o jejím zrušení nebo valorizaci v řádu desetikorun.

Má řadu příznivců i odpůrců, co o ní tvrdí lidé?

Fanoušci minimální mzdy říkají, že zlepšuje technologický rozvoj, zvyšuje pracovní etiku nízkopříjmových skupin, povzbuzuje lidi k výdělkům, a nikoliv k tomu, aby pobírali sociální dávky nebo se živili nepoctivě. Stimuluje spotřebu, zlepšuje životní úroveň nejchudších. Na druhou stranu odpůrci mají také jasno – problémy pro menší podniky, může stát za prudkou inflací, která znamená pro spotřebitele vyšší a vyšší cenovky u zboží a služeb.

Minimální mzda v roce 2019 dosahuje na 13 350 korun českých. Odbory chtějí další razantní navýšení, zástupci průmyslu se v očekáváních mírní a ve finále o všem rozhodne usnesení vlády, kde má důležité slovo ČSSD. Ve prospěch navyšování minimální mzdy také hovoří fakt, že v Polsku a na Slovensku se také navyšuje.

Zatímco zaměstnavatelé by přidali nanejvýš sedm stovek, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vyžaduje vyšší progresi – mluví se až o patnácti tisících korunách. Majitelé firem argumentují pozvolným, ale téměř jistým ochlazováním ekonomiky v příštích letech a možné krizi, na kterou je třeba se připravit. Pokud by se vyšlo vstříc zaměstnavatelům, bude minimální mzda na čtrnácti tisících. Zástupci ČSSD nebo odboráři vedení Josefem Středulou, hovoří spíše o částce o tisíc korun vyšší.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Upozornění:

Výše uvedené sdělení neznamená uzavření smlouvy o půjčce, ale jde pouze o návrh na uzavření této smlouvy.

Copyright © 2020 ChciPůjčku.cz