Logo
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
26.06.2020
Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?
Někdy se stane, že dlužíme zdravotní pojišťovně pár stokorun a dluh později přeroste ve vyšší částku. Pokud je nedoplatek opravdu vysoký, nedá se počí... číst celé
Služba Bitstock
19.05.2020
Služba Bitstock
Služba BitStock je osvědčená internetová platforma, kterou najdete na webových stránkách www.BitStock.com, je to mezinárodní bitcoinová burza, která s... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?

Zdravotní pojištění a penále, co bychom měli vědět?

Někdy se stane, že dlužíme zdravotní pojišťovně pár stokorun a dluh později přeroste ve vyšší částku. Pokud je nedoplatek opravdu vysoký, nedá se počítat s tím, že se na dluh zapomene – naopak, může se začít vymáhat ve chvíli, kdy se vám to bude nejméně hodit. Styl, při němž se strká hlava do písku, zde jistě fungovat nebude. Již od roku 1997 platí, že dlužné pojistné do 50 Kč se nevymáhá a do dalšího roku se nezapočítává. Kolik ale vlastně za jiných podmínek činí ono penále?

Bývá poměrně nízké, ale když věc neřešíte…

Jde „jen“ o 0,05 % z dlužné sumy za kalendářní den. Tedy zdánlivě dost zanedbatelná suma, za dvacet kalendářních dnů se zvýší dluh stále pouze o jediné procento. Ročně jde ale zhruba o celých osmnáct procent! Pokud jej ale dlouhodobě neřešíte, může se penále vyšplhat až do závratných výšin. Po několika letech dokonce přesáhnout původní jistinu. Co v takové chvíli dělat? V každém případě je třeba dodat, že dveře nemáte zavřené vlastně nikdy. Cílem pojišťovny je peníze získat, vymoci za co nejmenší námahy a když se dlužník sám přihlásí, že bude v maximální možné míře spolupracovat, úředníky to jistě potěší…

Za výpočet pojistného u zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel, a pokud neplní váš nadřízený oznamovací povinnost, vše vyřešíte při krátké návštěvě na pobočce pojišťovny. Pojistné si sami v plné výši musí hradit OSVČ a OBZP. Zatímco první zkratka jednoduše určuje živnostníky, resp. podnikatele, OBZP znamená „osoba bez zdanitelných příjmů“, tedy například člověk, jenž byl vyřazen z databáze pracovního úřadu. Zdravotní pojištění si totiž musí hradit každý, OSVČ alespoň minimální zálohy (což je v současné době 2208 Kč, OBZP musí hradit přinejmenším 1803 korun českých.

Žádost o prominutí? Jednat byste měli rychle…

Dostanete platební výměr, lapáte po dechu. Ale je třeba jednat rychle, žádost o to, aby vám bylo penále odpuštěno, musíte podat do patnácti dnů od doručení platebního výměru. Pokud jste si jistí, že dluh je účtován nesprávně, musíte podat odvolání – opět v zákonné lhůtě a samozřejmě s dalším vysvětlením.

Ze zákona neexistuje žádný nárok na prominutí, o všem musí rozhodnout příslušná pojišťovna, ať už VZP nebo jakákoliv jiná, u které jste vedeni jako dlužník. Rozhodně neplatí, že změnou pojišťovny dluh zaniká, naopak – bude vymáhán v plné výši a nové pojišťovně musíte platit také. Teoreticky byste mohli mít dva různé věřitele, lepší bude jistě své závazky uhradit a teprve poté se snažit o změnu pojistitele.

Víc než dvacet tisíc? Bude to trochu na dlouho…

Pokud je dluh nižší než dvacet tisícovek, tak rozhoduje zdravotní pojišťovna poměrně rychle, ale u vyšších částek pak musí o prominutí penále učinit verdikt Rozhodčí orgán zdravotní pojišťovny, takže se dá očekávat, že si trochu počkáte. V každém případě, je nutné komunikovat co nejdříve (resp. zaslat takzvanou Žádost o odstranění tvrdosti) – potom je možné dohodnout se zdravotní pojišťovnou například i splátkový kalendář. Bude ale nutné hradit nejen dluhy, ale i běžné pojistné. Pokud je plátce pojistného v konkursu či vstoupil do likvidace, nemůže o odstranění tvrdosti být ani řeči.

Přirozeně to ale neznamená, že přijdete o šanci na zdravotní péči. Neplacení pojistného nemá, alespoň podle současné legislativy, žádný vliv na ošetření nebo poskytované služby ve všech zdravotnických zařízeních patřících do správy státu. Nemůžete, proto být odmítnuti ošetřujícím lékařem, nicméně pořád platí, že dluhy se musí platit. Pojišťovna může vymáhat dluhy různými způsoby a jistě je lepší se po dobrém dohodnout.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

 

Upozornění:

Výše uvedené sdělení neznamená uzavření smlouvy o půjčce, ale jde pouze o návrh na uzavření této smlouvy.

Copyright © 2020 ChciPůjčku.cz