Logo
Blog
07.10.2019
Bankerat, klasická půjčka přímo od lidí
Ne banky, ale jednotlivec, který investuje a půjčuje tím peníze někomu dalšímu – na úrok, který by byl pro klasický peněžní ústav spíš nereálný. Také ... číst celé
17.09.2019
Minimální mzda a Evropa: jak jsou na tom v dnešní době čeští zaměstnanci?
Je jasné, že rozdíly v EU nesmaže jen nějaké nařízení ze strany jednotlivých vlád, naopak, ekonomiky všech zemí mají svůj scénář a nemohou jej jen tak... číst celé
21.08.2019
Cena zlata v posledních týdnech roste, kam se až dostane?
Uchování hodnoty v době krize, na rozdíl od jiných komodit. A také jistota, že cena nikdy neklesne úplně na nulu, jako třeba u akcií. Zlato je oblíben... číst celé
Další novinky z našeho blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavosti z oboru financí aneb čísla, která jsou skoro neuvěřitelná
Zajímavosti z oboru financí aneb čísla, která jsou skoro neuvěřitelná
22.06.2019

 

Svět peněz má mnoho překvapení, rozhodně v něm není nouze o informace, které skoro zvednou ze židle. Věděli jste třeba to, že dvě třetiny veškeré dolarové hotovosti se nacházejí v Americe? Což ovšem pořád znamená, že třetina těchto zelených papírků je v Evropě nebo Asii. Pokud máte v kapse dvousetkorunu a jste bez dluhů, pořád byste měli na tom být finančně lépe než každý čtvrtý Američan. A McDonald´s, vlajková loď amerického stylu stravování, vydělá každý den skoro dvě miliardy korun na tržbách. Zajímavé, že?


Představte si Billa Gatese jako samostatný stát…

Pokud by se – čistě hypoteticky – rozhodl Bill Gates vyhlásit vlastní stát u sebe doma, bude v první sedmdesátce podle HDP. Nestálo by to už za zvážení? Přesto však životní náklady na osobu a den u čtyř pětin světové populace jdou pod desetidolarovou hranici. Dovedete si představit žít kompletně za dvě stovky, včetně nákladů na bydlení, hygienu, jídlo a podobně? Z takového čísla skutečně mrazí. Více než sto milionů Číňanů dokonce žije za méně než jeden americký dolar na den. Ale na druhou stranu, na papírových bankovkách může chřipkový virus přežít až dva týdny a poctivě čekat na svou šanci klidně v peněžence nebo kase. Má tedy vůbec nějakou cenu mít u sebe větší hotovost?

A kdy třeba vznikla nejstarší banka? Bylo to v Itálii, jak už ostatně název napovídá, protože „banca“ je v podstatě dřevěnou lavicí. V roce 1472 byla uvedena do provozu Monte dei Paschi di Siena, která funguje dodnes, i když pozdně středověké a raně novověké bankovnictví bylo o něčem jiném než to dnešní. Dnes si budovu můžete prohlédnout jako galerii.

Jak se vlastně mohla jmenovat naše nynější měna?

Dlouhou dobu se spekuluje o tom, že zavedeme euro. Nejspíš si ještě pěkných pár let počkáme. Místo řešení otázky, co by to všechno udělalo s českou ekonomikou a našimi úsporami, se však zaměřme na samotné počátky české, respektive československé státní měny. Nemusela to být koruna, i když si to dnes asi opravdu nedovedeme představit. Mohlo jít také o řepu – opravdu, i ta byla v původních návrzích. V peněžence byste tak jako prvorepublikový dělník mohli mít třeba denní mzdu dvacet řep a padesát řepánků (tj. haléřů). Dalším návrhem byl třeba sokol, stotina (která se uplatnila později v Bulharsku) nebo návrat k původním názvům české státní měny – denár nebo groš.

Zničené peníze – povídání z archivu České národní banky

Finance se dají vydělat, ale také originálním způsobem – nechtěně, samozřejmě – zničit. Jedna postarší žena dala do krbu omylem rovný milion korun. Šlo o obsah koše vedle, o němž si myslela, že je určen k zatopení. Bohužel, manžel byl vynalézavý a umístil bankovky přesně tam, kde by je asi nikdo nikdy nehledal. Naštěstí celá akce dopadla dobře, protože peníze banka vrátila v nových bankovkách a rodina přišla asi jen o osm tisícovek.

Peníze v kamnech nebo pračce alespoň jednou za život řešil snad každý, ale tohle opět může ČNB vyřešit – stačí prokázat, že šlo o bankovku. Některé chytily plíseň a nejdou poznat, čekají léta na svého nového majitele, ale jde vesměs o poměrně malé částky. Jedna tisícovka došla do banky s originální vinětou. Nápis dokladoval, že prošla žaludkem malého jezevčíka.

A jaká bankovka se u nás nejčastěji falšuje?

Jistě vás také zajímá, kterou bankovku mají padělatelé vůbec nejraději. Asi nebude překvapením, že třeba za rok 2009 to byla tisícikoruna a čeští vyšetřovatelé zadrželi celkem sedm tisíc padělků, z toho polovina připadla přímo na národní měnu. Řada z nich byla dokonce vytištěna na inkoustových tiskárnách a padělek šlo odhalit pouhým okem, takže nebylo ani třeba speciálních metod.

Upozornění:

Výše uvedené sdělení neznamená uzavření smlouvy o půjčce, ale jde pouze o návrh na uzavření této smlouvy.

Copyright © 2019 ChciPůjčku.cz