Máte sjednanou dlouhodobou půjčku, ať už je to spotřebitelský úvěr nebo rovnou hypotéka. A chcete pokrýt všechna rizika, která se s ní pojí – už jen proto, že v delším časovém horizontu si můžete zlomit nohu nebo přijít o práci. Bohužel platí, že neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech a nic s tím asi nenaděláme. Jedinou možností je pokrýt rizika na maximum, o což se postará třeba právě pojištění schopnosti splácet. Už jen pro klid duše…
Pojistné nebude zanedbatelné, ale kvůli jistotě se dá obětovat
Dlouhodobé onemocnění, úraz – ať už pracovní nebo jiný – a ztráta zaměstnání. To jsou tři nejčastější důvody, kvůli kterým se pojištění schopnosti splácet vůbec sjednává. Samozřejmě nemá smysl u půjček, jejichž splátkový kalendář se počítá maximálně v řádu týdnů, v horizontu let je ale skoro až nutností.
Existuje několik různých balíčků, které banky svým klientům běžně nabízejí. Jeden kryje pracovní neschopnosti, smrt nebo invaliditu třetího stupně a označuje se jako základní. Ten rozšířený pak ještě bere v potaz možnost ztráty zaměstnání, ale je také nutné počítat s vyšším pojistným. V každém případě, všechny detaily si musíte promyslet dopředu. Kdybyste totiž chtěli pojistku zrušit, protože zjistíte, že ta dohodnutá je pro vás nevýhodná a poměrně drahá, banky si mohou naúčtovat poplatek, jenž vaši rodinnou kasu přeci jen trochu zamrzí – půjde nejčastěji o pár tisícovek.
Čím víc rizik, tím vyšší platba. Pojišťovna také hodně přísným okem vymezuje podmínky – stačí jen málo a pojistka se na vás vůbec nemusí vztahovat. Je proto lepší si vše dopředu pečlivě prohlédnout a prostudovat. Třeba u pracovní neschopnosti nebo ztráty práce nebude doplacený celý úvěr, zpravidla jde o dvanáct měsíčních splátek – některé pojišťovny dokonce uhradí jen půlroční platby.